Tecumseh-doporučení pro montáž
Firma Tecumseh Europe vyrábí již od roku 1955 hermetické kompresory známé pod značkou L Unité Hermetique. Za tuto dobu získala firma nepřeberné množství zkušeností jak s výrobou, tak s provozem hermetických kompresorů. Technici servisního oddělení se rozhodli a sestavili základní doporučení jak pracovat s hermetickými kompresory. Mnohá z těchto doporučení jsou všeobecně známá, ale mnohdy velmi často nedodržovaná.
1. Bezpečnost při práci
Při opravách chladících okruhů se prakticky neustále pracuje s láhvemi, ve kterých je stlačen plyn, nebo chladivo. Z plynů jsou to nejčastěji dusík a nebo kysličník uhličitý. Mějte prosím na paměti, že dusík je za normálních okolností v láhvi pod tlakem 140 bar a kysličník uhličitý pod tlakem 56 bar. Manipulujte velmi opatrně s ventilem tlakové láhve a používejte redukční ventilovou baterii s manometry.
Pokud chcete pomocí těchto plynů zjišťovat uniky chladiva u hliníkových , vyfukovaných výparníků domácích chladniček a nebo mrazniček(tzv roll-bond výparníky) , můžete použít maximálně tlak 6 bar. Při použití vyššího tlaku vzniká nebezpečí, že výparník nafouknete.
Pokud ale chcete pomocí tlakového plynu zjišťovat netěsnost chladícího okruhu, musíte použít tlak minimálně 10,5 bar. Tento tlak ale roll- bond výparník nevydrží.
Jednou z fyzikálních vlastností stlačeného plynu je tzv. latentní (skrytá) energie. Tato skrytá energie znamená u chladiv velké nebezpečí. Každé stlačené chladivo je po dosažení určité teploty samozápalné. Tato hranice samovznícení je pro jednotlivá chladiva následující:
R22 = 635 °C |
R134a = 743 °C | R404A = 728 °C |
R407A = 685 °C | R407B = 703 °C | R407C = 704 °C |
Při opravách se velmi často pracuje se svářecím agregátem a mnohá svářená nebo pájená místa dosahují při červeném žáru vyšších teplot, než je hranice samovznícení chladiva. Velmi velké nebezpečí nastává při letování plnících trubek u kompresorů nebo u dehydrátorů.
1.1 Plnění chladícího okruhu
Absolutně nejčastější chybou při opravách chladícího okruhu je špatná dávka chladiva. Pokud je chladiva málo, je to chyba, i když ne tak nebezpečná. Pokud ale okruh přeplníte, vzniká nebezpečí jak pro kompresor, tak pro zdraví opraváře.
Pokud dojde k situaci, kdy je v kompresoru tolik kapalného chladiva, že je zaplaven motor, ojnice, hřídel, píst a válec, může dojít v nejlepším případě ke zlomení ojnice, nebo k deformaci ventilové desky. V horším případě dojde k situaci, kdy kapalné chladivo svým hydraulickým odporem zablokuje rotor. Při stojícím rotoru dochází k velmi prudkému ohřevu statorového vinutí a tím k prudkému nárůstu tlaku v plášti kompresoru. Pokud klixon včas nevypne přívod proudu, může tlak v kompresoru stoupnout natolik, že dojde k prasknutí pláště kompresoru. I to se v praxi skutečně stává.
Z tohoto důvodu nikdy nenechávejte propojenou plnící hadici mezi láhví s chladivem a kompresorem. Ani když používáte manometrovou baterii a chladivo uzavřete ventilem na baterii. Vždy v zájmu vlastní bezpečnosti plnící hadici odpojte.
1.2 Kompresor jako vyvíječ páry
Toto nebezpečí nastává zejména u chladičů vody. Pokud dojde k netěsnosti výparníku v části pod hladinou vody, může dojít k nasávání vody do okruhu. Pokud takto nasátá voda přijde do styku s horkým motorem kompresoru, dojde k prudkému vývinu páry a stoupnutí tlaku v plášti kompresoru. Teplem elektromotoru se pára obvykle mírně přehřeje. Pokud za této situace opravář otevře např. plnící ventil nebo trubku kompresoru, může dojít k opaření párou.
1.3. Netěsnost průchodky svorkovnice
Z mnoha různých důvodů může dojít k netěsnosti skleněné průchodky svorkovnice. Touto netěsností potom uniká z kompresoru směs chladiva a olejových par. Pokud se tato směs dostane do styku s otevřeným ohněm, nebo elektrickou jiskrou, okamžitě prudce vzplane. Podle tlaku v kompresoru může být délka takového plamene až několik metrů. Zde je největší nebezpečí pro vaše oči a ruce. Z tohoto důvodu snímejte kryt svorkovnice pouze v nejnutnějších případech. Po sejmutí krytu vždy kontrolujte detektorem, zda neuniká chladivo.
Pamatujte si! I drobné zajiskření při měření měřícím přístrojem vás může připravit o ruce nebo oči.
2. Chladící okruh
Všichni známí výrobci hermetických chladících kompresorů vyrábějí kompresory pro následující oblasti použití:
Nízkoteplotní rozsah - rozsah vypařovacích teplot od -35 °C až do -10 °C. Do této skupiny patří kompresory pro domácí chlazení a některé speciální oblasti průmyslového chlazení.
Do této skupiny patří i kompresory pro konzervátory zmrzliny a výrobníky šupinového ledu.
Střední a vysoké vypařovací teploty - rozsah vypařovacích teplot od -25 °C až do +15 °C
Do této skupiny patří převážná většina použití v chladící technice. Do této skupiny patří i kompresory používané u výrobníků kostkového ledu.
Klimatizační rozsah - rozsah vypařovacích teplot od 0 °C až do +15 °C. Tyto kompresory mohou být obvykle použity i pro tepelná čerpadla, která pracují s hraniční vypařovací teplotou až -25 °C.
2.1 Potrubí
Správně navržené potrubí vám ušetří mnoho pozdějších problémů a starostí. Největší pozornost je nutné věnovat návrhu sacího potrubí. Sací potrubí totiž přímo ovlivňuje životnost kompresoru. Při velkém průměru potrubí klesá rychlost v potrubí a nedochází k transportu oleje. Malý průměr potrubí obvykle nepřenese požadovaný chladící výkon a nadměrně stoupají hydraulické ztráty proděním.
Aby potrubí dobře fungovalo, doporučujeme dodržovat následující hodnoty:
- vodorovná a mírně klesající potrubí - rychlost minimálně 4 m/s, ( nejlépe 6m/s)
- svislá potrubí - rychlost minimálně 8m/s, nejlépe 12m/s
V žádném případě by neměla rychlost v potrubí překročit hodnotu rychlosti 15 m/s. Překročením této rychlosti způsobuje proudění chladiva různé nežádoucí hluky, vibrace, pískání atd. Odstranit tyto nežádoucí zvukové efekty různými tlumiči hluku a vibrací není obvykle vůbec možné.
2.2 Olej v potrubí
U zařízení s dlouhým potrubím může nastat potřeba doplnění oleje. Ne nutné říci, že mnoho oleje v kompresoru má pro kompresor stejně katastrofální následky, jako když olej chybí. V obou případech kompresor havaruje.
Pokud je délka potrubí delší než 10m, je nutné doplnit olej do kompresoru. Dlouholetým měřením se došlo k hodnotám, uvedeným v následující tabulce. Nepřekračujte tyto doporučené hodnoty:
Ø12mm 10ml/m
Ø15mm 20ml/m
Ø18mm 30ml/m
Ø22mm 40ml/m
Ø28mm 50ml/m
2.3 Olej v kompresoru
Při provozu kompresorů je někdy nutné vyměnit olej. Není to obvykle jednoduchá záležitost a je nutné respektovat dále uvedená doporučení:
Chladivo R12 a R22 - používá minerální olej ( Unite olej 2444RC) Pokud nemáte originální olej, můžete použít jiný minerální olej , např. Reniso KM 32, nebo Suniso 3 GS. Doplňovaný olej smí být maximálně 25 % původní náplně oleje v kompresoru.
Chladivo R134a, 404a/507 - používejte originální polyoesterový olej. V nejvyšší nouzi můžete použít jakýkoliv POE olej (např. Emkarate, DEA atd.)
Množství oleje v kompresoru je uvedeno v katalogu. Nezapomeňte, že při vylití oleje zůstane v kompresoru nevylito 10% původní náplně. Počítejte s tím při nové náplni a plňte pouze 90% množství, uvedeného v katalogu.
3. Chlazení kompresoru
Od chladícího výkonu cca 250W je nutné chladit kompresor ofukováním a nebo chlazením oleje. Tato podmínka je velmi důležitá zejména v jižních oblastech, kde je velmi teplo. Vysoká teplota kompresoru ovlivňuje životnost elektromotoru a výtlačných ventilů.
Od chladícího výkonu cca 1500 W se kompresor chladí z 85 % pouze vnitřním odvodem tepla. Z tohoto důvodu je velmi důležité správné nastavení přehřátí a isolace sacího potrubí.
Pro dlouhý a bezporuchový chod kompresoru je rozhodující udržení správné teploty vinutí motoru. Zjištění správné teploty motoru je v praxi však nemožné. Dlouhodobými laboratorními testy byl stanoven následující postup, jak v praxi zjistit skutečnou teplotu vinutí motoru.
a) odstavte kompresor a nechte ho stát minimálně 24 hodin.
b) změřte si teplotu okolí (T1) a odpor vinutí kompresoru R1
c) zapněte kompresor a nechte ho běžet za nejnepříznivějších podmínek alespoň 12 hodin
d) vypněte kompresor a okamžitě změřte odpor vinutí R2
Teplotu vinutí motoru vypočtete podle následujícího vzorce:
T2 = R2/R1 . (234,5 + T1) - 234,5
Takto vypočtená teplota by neměla překročit hodnotu 130 °C
Druhou, jednodušší a rychlejší metodou, jak zjistit, zda kompresor pracuje v optimálních podmínkách je měření teploty par na výtlaku kompresoru. Postup je následující.
a) najdeme měřící místo ve vzdálenosti asi 5 cm od kompresoru - vždy na měděné trubce.
Nesmí se jednat o hrdlo nebo ventil kompresoru.
b) na toto místo přiděláme stahovací páskou čidlo elektronického teploměru.
c) celé měřící místo zaizolujeme okolo čidla teploměru v délce asi 10 cm a necháme kompresor běžet .
d) odečteme změřenou teplotu.
Takto změřená teplota by neměla překročit teploty, uvedené pro jednotlivé typové řady kompresorů v tabulce:
typ AZ /THB | 135 °C |
typ AEZ/AE | 127 °C |
typ AJ/CAJ/TAJ | 135 °C |
typ FH/TFH | 143 °C |
typ AH/TAH | 143 °C |
typ TAG/TAN | 143 °C |
typ R(rotačky) |
127 °C |
Nezapomeňte na zaprášené a zanesené kondenzátory.
4. Chladivo v okruhu
Vysvětlovat chování chladiva v okruhu považujeme za zbytečné. Každý odborník ví, jak se projevuje mnoho, nebo málo chladiva v okruhu. Přesto byste měli věnovat pozornost následujícím bodům.
a) pokud musíte namontovat do okruhu odlučovač kapalného chladiva, je velikost tohoto odlučovače dána 70% objemu chladiva, které je naplněno v okruhu.
b) pokud obíhající množství chladiva není známo, a nebo ho musíte u nového okruhu sami určit, dodržujte následující hodnoty:
- vypařovací teplota nad 0 °C - 380g na 1 kW chladícího výkonu
- vypařovací teplota -10 °C až -20 °C -1000g na 1 kW chladícího výkonu
- vypařovací teplota -25 °C až -40 °C na -2700g na 1 kW chladícího výkonu
5. Start kompresoru
Při normálním chodu zařízení by měl kompresor startovat maximálně 7-8x za hodinu. Tato podmínka je obecně dána dobou nutnou k ochlazení vinutí, které se při startu silně zahřívá.
Maximální počet startů, které kompresor může dlouhodobě přežít je 10-12x za hodinu. Pokud kompresor startuje častěji, je jeho konec neodvratný.
6. Filterdehydrátor
Pokud musíte vyměnit kompresor, nebo provádíte větší zásah do chladícího okruhu, vyměňte vždy filterdehydrátor. Pokud dojde ke spálení motoru kompresoru, musíte rozlišovat dva základní druhy spálení.
a) motor se spálil v důsledku zablokování rotoru . Převážná část vzniklých kyselin a škodlivých látek je rozpuštěna v oleji uvnitř kompresoru. Potom stačí vyměnit kompresor a namontovat filtr proti spalinám- známý burn out filtr. Asi po 2 -3 hodinách chodu můžete sací filtr vymontovat a okruh bude vyčištěn.
b) motor se spálil během provozu a vzniklé kyseliny a škodlivé látky jsou rozneseny do celého okruhu. Musíte vyměnit kompresor, instalovat sací filtr, vyměnit filterdehydrátor . Doporučujeme též vyčistit a nebo vyměnit TEV a magnetický ventil . Čtyřcestný ventil, pokud je namontován se musí vyměnit vždy. Sledujte tlakovou ztrátu sacího filtru a případně ho vyměňte. Pokud měníte sací filtr, vyměňte vždy také dehydrátor.. Výměnou dehydrátoru urychlíte vyčištění celého okruhu.
7. Rozběhové relé
Převážná většina výrobců kompresorů používá dva základní druhy rozběhových relé:
a) elektromagnetické relé
b) PTC rozběhové relé
Každé z těchto relé potřebuje jinak konstruované vinutí elektromotoru. Obecně platí pravidlo, že by se typ relé neměl zaměňovat. Každé rozběhové relé by se mělo nahrazovat pouze originální náhradou. V krajním případě je možné elektromagnetické relé nahradit rozběhovým relé PTC. PTC relé však nikdy nenahrazujte elektromagnetickým.
Musíte si uvědomit, že při použití elektromagnetického relé se po startu rozběhové vinutí zcela odpojí. Naopak při použití PTC relé protéká rozběhovým vinutím neustále malý proud, který svým průchodem udržuje vysokou teplotu PTC členu. Minimální doba ochlazení PTC relé je 3 minuty. Pokud je ale kompresor s PTC relé rozpálený, může trvat chladnutí PTC členu podstatně déle. Jsou známy případy, kdy PTC člen chladne i 8 minut.
Pokud je svorkovnice kompresoru dodávána zvlášť, musí být vždy namontována ve svislé poloze. Odchylka více než 15o od svislice způsobuje špatnou funkci rozběhového relé a je nebezpečná pro správnou funkci běhového a rozběhového kondenzátoru. Běhové a rozběhové kondenzátory jsou vyrobeny pro montáž ve svislé poloze.
8. Vakuování okruhu
Při vakuování chladícího okruhu nevzniká obecně žádné velké nebezpečí. Dodržujte tuto zásadu.
Pokud je kompresor pod vakuem, neprovádějte žádné elektromontážní práce a zejména nezkoušejte start kompresoru a nebo funkci pojistek. U moderních kompresorů dochází k minimalizaci rozměrů a populárně řečeno, výrobce při konstrukci kompresoru počítá s dielektrickou hodnotou par chladiva jako s izolací proti přeskoku elektrického výboje.
Pokud je v kompresoru vakuum a vy zapojíte přívod elektrického proudu, dojde uvnitř kompresoru k přeskoku elektrické jiskry stejně, jako když svařujete elektrickým obloukem.
Tento jev se nazývá odborně koronární efekt. Nejčastěji dojde k přeskoku mezi průchodkami navzájem a mezi průchodkami a pláštěm kompresoru. Vždy však dojde k zeslabení měděného vodiče, který propojuje průchodku s vinutím elektromotoru. Toto zeslabené místo se potom při chodu kompresoru nadměrně zahřívá až dojde k jeho přepálení.
Tuto závadu lze při demontáži kompresoru velmi jednoduše zjistit a není potom uznána garance kompresoru.
8.1 Zrušení vakua chladivem
Chladící okruh smí být naplněn chladivem, pro které je určen kompresor. Která chladiva je možné plnit v podobě par a která pouze jako kapalinu zde nebudeme rozebírat. Je to záležitost chronicky známá.
Pokud plníte chladící okruh parami chladiva, nestartujte kompresor dříve, dokud nedosáhnete v okruhu tlaku 4 - 5 bar pro chladivo R22 a nebo R507 a nebo tlaku 2,0-2,5 bar při použití chladiva R 134a a nebo R12.
8.2 Vývěva a vakuum
Při každém vakuuování dochází ke ředění oleje buď vodními parami, nebo parami chladiva. Vývěva je váš pomocník. Nešetřete na ní . Pokud používáte vývěvu alespoň jednou za den, doporučujeme vám vyměnit dvakrát ročně olej ve vývěvě. Čím více ušetříte za vývěvový olej, tím dříve si budete muset koupit novou vývěvu.
9. Izolace vinutí motoru
Zvláštnost vinutí elektromotoru u hermetických kompresorů spočívá v tom, že musí pracovat v prostředí, které se skládá ze směsi par chladiva a oleje za vysoké okolní teploty. Všechny tato motory splňují podmínky stanovené evropskou elektrotechnickou normou CEI 335-1 a CEE 335-2-34.
Výrobce potvrzuje, že motory spadají do třídy B (odpovídající teplota 130°C a izolace drátu je minimálně třídy H.
10. Maximální přípustné tlaky
Tecumseh Europa prohlašuje, že všechny kompresory níže uvedených modelových řad AZ- THB- AEZ- CAEZ-AE-CAE- AJ-CAJ- TAJ-AH-CAH- TAH- FH-TFH- TAG a TAN jsou vyrobeny na tlak 22 bar na sací straně a 40 bar na výtlačné straně.
Tecumseh Europa prohlašuje, že všechny chladící jednotky níže uvedených modelových řad
AZ- AEZ- CAEZ-AE-CAE-CAJ- TAJ-CAH-TAH- FH-TFH- TAG a TAN jsou vyrobeny na tlak 22 bar na sací straně a 28 bar na výtlačné straně.
11. Utahovací momenty závitů
V tabulce uvádíme odzkoušené a doporučené utahovací momenty:
Ventil na kompresoru-malé ventily |
11,7 Nm |
čtyřhran 19mm | 14,0 Nm |
čtyřhran 22mm | 21,0 Nm |
čtyřhran 28mm | 35,0 Nm |
čtyřhran nad 35mm | 49,0 Nm |
Servisní matice na rotalock vent., 7/16" závit | 14,0 Nm |
5/8" závit | 30,5 Nm |
3/4" závit | 45,0 Nm |
7/8" závit | 59,0 Nm |
Rotalock ventil - matice s těsněním, 3/4" závit | 56,5 Nm |
1" | 84,5 Nm |
1 1/4" | 141 Nm |
1 1/2" | 197 Nm |
1 3/4" | 317 Nm |
Průhledítka 1 1/8" | 51,0 Nm |
Twin - záslepky a matice 1 3/4" | 107 Nm |
Twin - záslepky a matice 5/8" | 45,0 Nm |
Šroub - patky M6 | 10,0 Nm |
Šroub - patky M8 | 13,0 Nm |